Product Introduction
For stock removal and polishing on tricky areas such as internal right angles, the Standard Abrasives™ Type 27 Unitized Wheel – 800 Series provides easier access and excellent results. These hard-density wheels are designed with extra-tough edge durability, making them a good match for heavy-duty edge deburring and stainless steel polishing applications. Created by compressing layers of non-woven open web material, the wheels are tough, durable, and can withstand repeated wear and high-pressure edgework without tearing. The open web construction is also load-resistant, allowing swarf to escape and keeping the mineral cutting sharp.
Standard Abrasives™ Type 27 Unitized Wheel – 800 Series Features
- 4-1/2˝ Type 27 depressed center hole wheel fits 4-1/2˝ right-angle grinders.
- Hard density non-woven material for superior edgework, deburring, and polishing.
- Increased edge durability for heavy-duty tasks.
- Runs clockwise and counterclockwise for greater versatility.
- Open web design resists loading, extending abrasive service life.
- Non-woven nylon strands will not melt or smear when heated.
Standard Abrasives™ Type 27 Unitized Wheel – 800 Series Applications
- Deburring stainless steel pipe thread and gears.
- Deburring wire edges from surgical instruments.
- Breaking edges on aluminum extrusions.
- Polishing welds on stainless steel sinks, tanks, and equipment.
- Polishing machined surfaces and hand tools.
- Replacing 80, 100, & 120 grit coated abrasive discs.
About Prostech
Prostech offers specialty materials (adhesives, tapes, thermal interface materials, insulating materials, sealants, PCB protection materials, …) along with manufacturing solutions. We proudly serve a wide range of industries and are an authorized distributor for leading global manufacturers of industrial materials and equipment. Our product range is designed to deliver customized solutions that address each customer’s unique needs.
With years of experience and a successful project history, we are confident in our ability to provide comprehensive material solutions. These solutions effectively tackle the challenges manufacturers face. To explore our full product catalog, simply click here. Our dedicated team is ready to assist with:
- Provide quotation, sample, TDS/MSDS, and technical consultation
- Testing sample quality and verifying product compatibility in our laboratory
- Customizing material formulas for special applications
- Adapting product sizes, quantities, and packaging to meet specific needs
- Offering expert advice on suitable equipment and automation processes
- Delivering technical training and on-site support for optimal product use
Moreover, Prostech ensures the safe and accurate global delivery of all materials, including “dangerous goods”, in compliance with legal regulations. For personalized technical support or to receive a quotation, please contact us today.
| Property | Value |
|---|---|
| Abrasive Material | Silicon Carbide, Aluminum Oxide |
| Attachment Type | Center Hole |
| Brands | Standard Abrasives |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.875 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 22.225 mm |
| Face Width (Imperial) | 0.5 in |
| Face Width (Metric) | 12.7 mm |
| Grade | Medium, Coarse |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Product Form | Wheel |
| Overall Diameter (Imperial) | 4.5 in |
| Overall Diameter (Metric) | 114.3 mm |
