Product Introduction
The Standard Abrasives™ Quick Change Aluminum Oxide Unitized Wheel 600 Series features a soft to medium density, making it a great choice for medium-pressure cleaning and blending on flat or contoured parts. This non-woven abrasive wheel is constructed with fine grade aluminum oxide and is designed with increased edge durability over the 500 Series, making it effective for removing small burrs and radiusing edges. Its non-woven unitized construction is stronger and denser than buff and blend products, allowing it to accomplish material removal more rapidly. The TR threaded hub enables tool-free swap outs, enhancing tool efficiency and worker productivity.
Standard Abrasives™ Quick Change Aluminum Oxide Unitized Wheel – 600 Series Features:
- Soft/Medium density wheel blends surfaces to a nice finish.
- Increased edge durability over the 500 Series offers a better cut and longer life for light deburring and blending.
- Aluminum oxide mineral is a good match for ferrous and non-ferrous metals, including aluminum.
- The open web is load resistant, contributing to longer abrasive service life.
- Easy fastening and swapping of the TR style quick change disc enhances tool efficiency.
Standard Abrasives™ Quick Change Aluminum Oxide Unitized Wheel – 600 Series Applications:
- Blending and refining surfaces of jet blade airfoils.
- Blending parting lines from cast turbine blades and vanes.
- Blending stainless steel surgical instruments, mill marks, and machine mismatches.
- Removing minor pits, scratches, resin/adhesive overspray, and plastic mold flashing.
About Prostech
Prostech offers specialty materials (adhesives, tapes, thermal interface materials, insulating materials, sealants, PCB protection materials, …) along with manufacturing solutions. We proudly serve a wide range of industries and are an authorized distributor for leading global manufacturers of industrial materials and equipment. Our product range is designed to deliver customized solutions that address each customer’s unique needs.
With years of experience and a successful project history, we are confident in our ability to provide comprehensive material solutions. These solutions effectively tackle the challenges manufacturers face. To explore our full product catalog, simply click here. Our dedicated team is ready to assist with:
- Provide quotation, sample, TDS/MSDS, and technical consultation
- Testing sample quality and verifying product compatibility in our laboratory
- Customizing material formulas for special applications
- Adapting product sizes, quantities, and packaging to meet specific needs
- Offering expert advice on suitable equipment and automation processes
- Delivering technical training and on-site support for optimal product use
Moreover, Prostech ensures the safe and accurate global delivery of all materials, including “dangerous goods”, in compliance with legal regulations. For personalized technical support or to receive a quotation, please contact us today.
| Property | Value |
|---|---|
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | TR, TSM |
| Brands | Standard Abrasives |
| Density Rating | Soft/Medium |
| Face Width (Imperial) | 0.25 in |
| Face Width (Metric) | 6.35 mm |
| Grade | Fine |
| Industries | Metal Fabrication, Marine, AOEM, MRO, Aerospace |
| Maximum Speed | 1932 rpm, 12000 rpm, 18000 rpm |
| Product Form | Wheel |
| Overall Diameter (Imperial) | 2 in, 3 in |
| Overall Diameter (Metric) | 50.8 mm, 76.2 mm |
