Product Introduction
The Scotch-Brite™ High Strength Flap Brush is uniquely designed for lighter-duty and specialty applications, such as cleaning and finishing. It is engineered by bonding sections of durable, non-woven material to a cylindrical fiberglass core. The flaps rotate centrifugally to make continuous contact with the workpiece, minimizing the risk of chatter and marks. This brush features a dense open web with aluminum oxide mineral that cuts softly and leaves a fine scratch pattern, making it long-lasting without being so aggressive that it will gouge the workpiece.
Scotch-Brite™ High Strength Flap Brush Features:
- Aluminum Oxide mineral cuts sharp but leaves a soft scratch pattern, good for cleaning and finishing.
- Available in a range of grades, densities, and sizes so operators can tailor the brush to their needs.
- An especially dense web contributes to abrasive longevity and durability.
- The open web is buoyant and responsive, minimizing alteration of the workpiece.
- Gaps between fibers in the open web help reduce loading and clogging.
Scotch-Brite™ High Strength Flap Brush Applications:
- Designed for lighter duty and specialty applications.
- Used for light-duty cleaning and finishing tasks.
- Can be used with a variety of tools, including a backstand, match and finish sander, and a centerless grinder.
About Prostech
Prostech offers specialty materials (adhesives, tapes, thermal interface materials, insulating materials, sealants, PCB protection materials, …) along with manufacturing solutions. We proudly serve a wide range of industries and are an authorized distributor for leading global manufacturers of industrial materials and equipment. Our product range is designed to deliver customized solutions that address each customer’s unique needs.
With years of experience and a successful project history, we are confident in our ability to provide comprehensive material solutions. These solutions effectively tackle the challenges manufacturers face. To explore our full product catalog, simply click here. Our dedicated team is ready to assist with:
- Provide quotation, sample, TDS/MSDS, and technical consultation
- Testing sample quality and verifying product compatibility in our laboratory
- Customizing material formulas for special applications
- Adapting product sizes, quantities, and packaging to meet specific needs
- Offering expert advice on suitable equipment and automation processes
- Delivering technical training and on-site support for optimal product use
Moreover, Prostech ensures the safe and accurate global delivery of all materials, including “dangerous goods”, in compliance with legal regulations. For personalized technical support or to receive a quotation, please contact us today.
| Property | Value |
|---|---|
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | Center Hole |
| Brands | Scotch-Brite |
| Core Size (Imperial) | 2 in, 3 in, 5 in, 8 in, 10 in |
| Core Size (Metric) | 50.8 mm, 76.2 mm, 127 mm, 203.2 mm, 254 mm |
| Density | 3, 5, 7 |
| Density Rating | Medium, Hard |
| Grade | Medium, Very Fine |
| Maximum Speed | 2500 rpm, 3200 rpm |
| Product Color | Maroon |
| Product Form | Flap Brush |
| Overall Diameter (Imperial) | 6 in, 8 in, 10 in, 12 in, 14 in, 16 in |
| Overall Diameter (Metric) | 152.4 mm, 203.2 mm, 254 mm, 304.8 mm, 355.6 mm, 406.4 mm |
| Overall Width (Imperial) | 1 in, 1.25 in, 2 in |
| Overall Width (Metric) | 25.4 mm, 31.75 mm, 50.8 mm |
