Product Introduction
The Scotch-Brite™ Clean and Finish Flap Brush was engineered to perform a variety of aesthetic finishing applications on wood and metals. Its open, flexible flap construction is soft and pliable, allowing the brush to lap the substrate’s surface to produce uniform finishes without chatter marks. The flaps are infused with abrasive mineral—either silicon carbide for a finer finish or aluminum oxide for greater durability—to provide a uniform cut throughout the product’s life. Some brushes feature a Roloc™ or Roloc™+ attachment system for swift and easy connection to a die grinder.
Scotch-Brite™ Clean and Finish Finishing Flap Brush Features:
- A high-value brush with good performance for a variety of finishing applications.
- Offered in a broad range of grades and densities with either silicon carbide or aluminum oxide mineral.
- The flap construction helps the brush continually lap the surface, resulting in finer finishes.
- Some brushes feature a Roloc™ or Roloc™+ attachment system for swift connection to a die grinder.
Scotch-Brite™ Clean and Finish Finishing Flap Brush Applications:
- Used on a variety of substrates, including wood, metal, and paint.
- Applications include cleaning, light deburring, and satin finishing on metal.
- Used for defuzzing wood prior to varnishing and primer scuffing before the final coat.
About Prostech
Prostech offers specialty materials (adhesives, tapes, thermal interface materials, insulating materials, sealants, PCB protection materials, …) along with manufacturing solutions. We proudly serve a wide range of industries and are an authorized distributor for leading global manufacturers of industrial materials and equipment. Our product range is designed to deliver customized solutions that address each customer’s unique needs.
With years of experience and a successful project history, we are confident in our ability to provide comprehensive material solutions. These solutions effectively tackle the challenges manufacturers face. To explore our full product catalog, simply click here. Our dedicated team is ready to assist with:
- Provide quotation, sample, TDS/MSDS, and technical consultation
- Testing sample quality and verifying product compatibility in our laboratory
- Customizing material formulas for special applications
- Adapting product sizes, quantities, and packaging to meet specific needs
- Offering expert advice on suitable equipment and automation processes
- Delivering technical training and on-site support for optimal product use
Moreover, Prostech ensures the safe and accurate global delivery of all materials, including “dangerous goods”, in compliance with legal regulations. For personalized technical support or to receive a quotation, please contact us today.
| Property | Value |
|---|---|
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Polishing, Finishing, Cleaning |
| Brands | Scotch-Brite |
| Density | 7 |
| Density Rating | Medium |
| Equipment - Machines | Bench Top Motors |
| Grade | Very Fine |
| Industries | Metalworking, Marine |
| Maximum Speed | 3400 rpm |
| Product Form | Flap Brush |
| Sub Applications | Flat Areas, Slab Cleaning, Contour Finishing, Plate Polishing, Straightline - Brushed Finish, Flat Finishing, Sheet Polishing, Blending, Refining |
| Sub Industries | Metal Fabrication |
| Overall Diameter (Imperial) | 6 in |
| Overall Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Overall Width (Imperial) | 36 in |
| Overall Width (Metric) | 914.4 mm |
