Product Introduction
The 3M™ Flexible Diamond Belt 6450J features micron-graded diamond mineral securely anchored by a metal bond to a premium, low-stretch backing. This durable construction provides long-lasting performance on a variety of hard-to-grind materials. The diamond mineral is arranged in an open dot pattern, which produces an aggressive cutting action while reducing loading by allowing swarf and debris to escape. This belt is designed for wet grinding and finishing applications where the abrasive is supported by a contact wheel or platen.
3M™ Flexible Diamond Belt 6450J Features:
- A metal bond secures diamond particles for long-lasting performance.
- A premium low-stretch backing supports various grinding applications.
- The open dot pattern allows swarf and debris to escape, helping to prevent loading.
- Available in three dot patterns, so operators can choose the right abrasive for their unique project needs.
3M™ Flexible Diamond Belt 6450J Applications:
- Works well on a variety of materials: stone, glass, ceramic, metal carbide, and composites.
- Ideal for roll grinding and other wet grinding and finishing applications.
- Suitable for slack of belt operations, such as glass seaming and hot roll finishing.
- Especially designed for use on rolls harder than 55-60 Rockwell C such as chilled iron, forged steel, thermal sprays, or ceramics.
About Prostech
Prostech offers specialty materials (adhesives, tapes, thermal interface materials, insulating materials, sealants, PCB protection materials, …) along with manufacturing solutions. We proudly serve a wide range of industries and are an authorized distributor for leading global manufacturers of industrial materials and equipment. Our product range is designed to deliver customized solutions that address each customer’s unique needs.
With years of experience and a successful project history, we are confident in our ability to provide comprehensive material solutions. These solutions effectively tackle the challenges manufacturers face. To explore our full product catalog, simply click here. Our dedicated team is ready to assist with:
- Provide quotation, sample, TDS/MSDS, and technical consultation
- Testing sample quality and verifying product compatibility in our laboratory
- Customizing material formulas for special applications
- Adapting product sizes, quantities, and packaging to meet specific needs
- Offering expert advice on suitable equipment and automation processes
- Delivering technical training and on-site support for optimal product use
Moreover, Prostech ensures the safe and accurate global delivery of all materials, including “dangerous goods”, in compliance with legal regulations. For personalized technical support or to receive a quotation, please contact us today.
| Property | Value |
|---|---|
| Abrasive Material | Diamond |
| Application | Finishing, Grinding, Sanding |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Type | C |
| Brands | 3M |
| Diamond Abrasive Pattern | B2, 18, 21 |
| Equipment - Machines | Manual Backstand, Centerless Grinders, Bench Top Motors, Cylindrical Grinders, File Belt Sanders |
| For Use On | Carbide, Composites, High Nickel Alloy, Cast Iron, Oxides, Ceramic, Stone, Soft Metals |
| Industries | Aerospace, General Industrial, Metalworking, Transportation & Heavy Equipment, Precision Grinding & Finishing |
| Micron Grade | M6, M10, M20, M40, M74, M125, M250 |
| Product Color | Green, Yellow, Red, Purple, Blue, Black, White |
| Product Form | Belt |
| Sub Applications | Edge Seaming, Centerless & Cylindrical Grinding |
| Sub Industries | Builders Hardware, Medical Instruments, Metal Implants, Metal Fabrication, Plating & Polishing, Plumbing Fixtures, Turbine Engines |
| Overall Length (Imperial) | 18 in |
| Overall Length (Metric) | 457.2 mm |
| Overall Width (Imperial) | 0.5 in, 1 in |
| Overall Width (Metric) | 12.7 mm, 25.4 mm |
