3M™ Composite Film Electrical Tape 44HT is a tan, 5.5-mil (0.140 mm) thick tape composed of a polyester film/nonwoven composite reinforced backing coated on one side with a high-tack, thermosetting rubber pressure-sensitive adhesive.
FEATURES
- The combination of the thermosetting, rubber adhesive and the polyester-web and polyester film backing provides excellent adherence and dielectric strength
- Puncture-resistant, flame-retardant and offers great electrical properties
- Ideal for economical, general-purpose insulation, anchoring and banding in motors and transformers
- Withstands a temperature range of 32 to 266 °F (0 to 130 °C)
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
APPLICATIONS OF 3M™ Composite Film Electrical Tape 44HT
- Commonly used in applications such as stick-wound coil/transformer and in bobbin-wound coils for banding, anchoring and insulating
- Commonly used in protecting start wires, leads, terminal strips, insulating paper, end turns and connections in motors and transformers
- Adhesive requires no heat, moisture or other manner of preparation to affect application
- Designed for continuous operation not exceeding 130°C (266°F) per UL and CSA listings
ABOUT PROSTECH
Prostech provides specialized manufacturing and bonding solutions for a wide range of industries, serving as an authorized distributor of leading global manufacturers of industrial materials and equipment. Our product range is focused and in-depth, with the aim of delivering “customized” solutions tailored to each customer’s specific applications and needs. Browse our full selection of products here.
Our dedicated technical team is always ready to assist our customers in:
- Testing sample quality and verifying product compatibility in our laboratory
- Providing expert advice on suitable equipment and automation processes
- Customizing material formulas to meet special application requirements
- Customizing product sizes, quantities, and packaging according to customer needs
- Offering technical training and on-site support to ensure optimal use of our products
Prostech ensure the safe and acurrate delivery of all types of materials, including “dangerous goods,” in compliance with legal regulations.
Contact us today for quotation!
| Physical Properties | Value (Imperial/Metric) |
|---|---|
| Color – Visual | Tan |
| Adhesive | Thermosetting Rubber |
| Backing | Polyester Film/Nonwoven Composite |
| Mechanical Properties | Value Imperial (Metric) |
|---|---|
| Total Thickness¹ | 5.5 +/- 1.0 mils (0.140 mm +/- 0.025 mm) |
| Adhesion to Steel¹ – Minimum | 50 oz/in (5.5 N/cm) |
| Breaking Strength¹ – Minimum | 25 lb/in (44 N/cm) |
| Elongation¹ – Minimum | 15% |
Notes:
1. ASTM D1000 Test Method – properties measured at room temperature 73°F (23°C) unless otherwise stated
2. 3M Test Method ETM-54001 – 1.0 equates to no corrosion observed
3. UL tested and meets the listed UL840 Material Group when tested to IEC 60112 on both sides of the tape

